BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

Diğer haberler

 • uydu görüntüsü

  Kahovka Barajı'nın yıkılması sonrası Ukrayna'da su altında kalan yerleşimler uydu görüntülerine yansıdı

  Ukrayna'daki büyük bir barajın saldırıya uğrayıp, su sızdırmaya başlamasından sonra, Maxar teknoloji , Planet Labs PBC'nin sağladığı uydu fotoğrafları ve internetteki kaynaklar, yıkımın boyutlarını gözler önüne serdi.

 • yangın

  El Nino başladı, 2024'te sıcaklık rekoru kırılabilir

  El Nino olarak bilinen ve gezegenin 1-2 yıllığına ısınmasına yol açan hava olayı Pasifik Okyanusu’nda başladı. ABD’li bilim insanları, El Nino nedeniyle önümüzdeki yılda sıcaklık rekoru kırılmasını bekliyor.

 • Şili'deki yükseltilmiş agrivoltaik sistemler, tarım araçlarının kullanımına da olanak sağlıyor

  Agrivoltaik tarım nedir, çiftçilerin iklim değişikliğiyle başa çıkmasını kolaylaştırabilir mi?

  Agrivoltaik sistemler, aynı toprak parçasında yükseltilmiş güneş panelleriyle temiz elektrik üretilirken altında da tarım yapılmasına olanak sağlıyor. Özellikle kurak bölgelerde panellerin gölgesiyle bir mikro iklim yaratırken elektrik ihtiyacını da karşılıyor. Çiftçilerin küresel ısınmayla mücadelesine katkı verebilecek bu sistemi inceledik.

 • Avrupa’ya yönelik sığınmacı akınının varış ülkelerinden biri İtalya.

  AB ülkeleri yeni sığınma ve göç politikası konusunda anlaştı

  Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, özellikle İtalya’nın muhalefeti nedeniyle yıllardır devam eden müzakerelerin ardından, yeni bir iltica ve göç sistemi konusunda oy çokluğuyla anlaşmaya vardı.

 • TL ve ABD doları

  TL'de son 1,5 yılın en büyük değer kaybı dünya basınında: 'Kasıtlı devalüasyon'

  Türk Lirası'nın son günlerde yaşadığı değer kaybı dünya basınında geniş yer buluyor. Financial Times gazetesinde yer alan değerlendirmede yeni ekonomi ekibinin iş başına gelmesinin ardından “kasıtlı devalüasyon” başlatıldığı ve liranın da düşüşe geçtiği belirtildi.

 • CHP Genel Merkezi

  CHP seçimler sonrası hareketli: Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Sarıgül ile ilgili olarak kulislerde neler konuşuluyor?

  CHP’de, ertelenen 38. Olağan Kurultay için kongre takvimi resmen başladı. Kurultay, Ekim sonu veya Kasım ayı ortası yapılabilir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mart 2024’te yapılacak yerel seçim sürecinde partisinin başında olmak istediği için genel başkanlığa aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

 • Reuters

  Türkiye, NATO Zirvesi öncesi İsveç'in üyeliğini onaylayacak mı?

  Türkiye’de seçimlerin tamamlanıp hükümetin kurulmasıyla birlikte Avrupa-Atlantik başkentlerinde gözler yeniden İsveç’in NATO’ya katılım sürecine döndü ve diplomasi trafiği hızlandı. ABD ve İsveç dışişleri bakanları ile görüşen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın “somut adım” çağrısını yinelediği, muhataplarının ise 11-12 Temmuz’da yapılacak Vilnius Zirvesi’nde NATO’nun birlik ve beraberlik gösterisi yapması için İsveç’in katılımı konusunda ısrarcı oldukları kaydediliyor. Gelecek hafta yapılacak Ortak Daimi Mekanizma toplantısı, İsveç ile ilgili kararın şekillenmesi açısından büyük önem taşıyor.

 • Steven Hassan

  'Artık insanların tarikatlardan kaçmasına yardım ediyorum'

  Kenya'da bir Hıristiyan "kıyamet günü" tarikatının yüzlerce müridinin liderlerinin talimatı üzerine, İsa ile tanışma umuduyla kendilerini açlıktan öldürdüğü iddia ediliyor. BBC'nin Küresel Din Muhabiri Lebo Diseko, bir zamanlar tarikat üyesi olduğunu söyleyen ve hayatını başkalarının tarikatlarından çıkmasına yardım etmeye adamış bir kişinin hikayesini dinledi.

İklim krizi

londra'da sıcak hava dalgası

İklim değişikliğini önlemek için hangi ülke ne kadar adım atıyor?

Belli başlı ülkelerin karbon salımını azaltmak için ne kadar önlem aldığını ve önümüzdeki yıllara dair projeksiyonları inceledik.

Ukrayna savaşı

Herson

Ukrayna'da Kahovka Barajı'na düzenlenen saldırıyla ilgili neler biliniyor?

Ukrayna’nın güneyinde Rusya kontrolündeki Herson bölgesinde dev bir baraj tahrip edildi ve sular serbest kaldı. Ukrayna ordusu ve NATO, Rusya’yı "barajı havaya uçurmakla" suçladı. Kremlin ise olaydan Ukrayna yönetimini sorumlu tuttu. Her iki ülke liderleriyle telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayın araştırılması için uluslararası bir komisyon kurulmasını önerdi.

Seçtiklerimiz

 • schengen vizesi

  Schengen vizesi: Turizm sektörü şikayetçi, AB Delegasyonu ise 'Randevu sürelerini kısaltmak için çok çalışıyoruz' diyor

  Özellikle yaz aylarının başlamasıyla Schengen vizesine başvuran birçok kişi ya randevu bulamadığını ya da ret aldığını söylüyor. İş insanları, sanatçılar, turist vizesine başvuranlar ya da sağlık ve eğitim gerekçeleriyle başvuruda bulunan pek çok vatandaş mağduriyet yaşıyor. AB Türkiye Delegasyonu ise "Randevu sürelerini kısaltmak için çok çalışıyoruz" diyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

 • Türkiye İşçi Partililer Atalay'ın tahliyesi için eylemlerini sürdürüyor.

  Cezaevindeki TİP milletvekili Can Atalay neden tahliye edilmiyor?

  Gezi davasının tutuklu sanıklarından avukat Can Atalay, 14 Mayıs seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçildi ancak henüz hapisten çıkmadı. Peki Atalay neden tahliye edilmiyor?

 • Erdoğan

  Seçmen neden Erdoğan’dan vazgeçmiyor?

  Türkiye’de parlamento seçimlerinde genel başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) oy oranı azalmış olsa da, Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı'nın adayı olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 52,18 oyla yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Seçmenin neden Erdoğan’ı desteklemeye devam ettiğini ve muhalefetin neden beklediği sonucu alamadığını Middlebury College Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şebnem Gümüşçü ve yazar Kaya Genç ile konuştuk.

 • Taliban destroy poppy heads against a mountain background

  Afganistan'da Taliban'ın uyuşturucuyla savaşı: Afyon ekimi büyük ölçüde azaldı

  Afganistan'da Taliban yönetiminin afyon ekimine getirdiği yasak, büyük ölçüde uygulanıyor ve ekim alanlarında büyük bir düşüş görülüyor. Ancak, daha ucuz ürünleri yetiştirmeye zorlanan Afgan çiftçileri öfkeli ve kaygılı.

 • ibrahim kalın

  İbrahim Kalın: Erdoğan'ın yıllardır yanından ayırmadığı dış politika danışmanı, MİT'in yeni başkanı oldu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’na İbrahim Kalın’ı atadığı açıklandı. Kalın, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı makamına ilk seçildiği 2014 senesinden bu yana, yanından ayırmadığı az sayıda danışmanlarından biri. Kalın'ın kariyerindeki köşe başlarını derledik.

 • DHA

  CHP'de yeni MYK belli oldu, Kılıçdaroğlu parti örgütlerini kendisine bağladı

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerden sonra istifalarını sunan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin yerine yeni isimleri atadı. MYK’da kendisiyle birlikte 18 olan üye sayısını 15’e düşüren Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener gibi parti örgütlerini kendisine bağladı. Ankara'dan Ayşe Sayın'n haberi.

 • Kabine

  Hakan Fidan ve Mehmet Şimşek kabinede: Erdoğan'ın siyasetçi ve bürokrat ağırlıklı hükümetinin şifreleri

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemindeki ikinci kabinesini açıkladı. AKP hükümetlerinde Kalkınma Bakanlığı görevinde de bulunan ve son olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı yapan Cevdet Yılmaz, cumhurbaşkanı yardımcısı oldu. Erdoğan, seçimler öncesinde ikna edemediği eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirdi. MİT Başkanı Hakan Fidan ise yeni Dışişleri Bakanı oldu. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

 • Avrupa Parlamentosu, Brüksel.

  Türkiye’nin AB ve Avrupa Konseyi ile ilişkilerinde hangi konular öne çıkacak?

  Türk diplomasisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve yeniden seçilmesi ile başlayan yeni dönemde Avrupa kurumları ve ülkeleri ile yoğun bir sürece girecek. Avrupa Birliği ile tam üyelik süreci dışındaki alanlarda işbirliğinin artması beklense de, Brüksel ve birçok diğer AB başkentlerinde Türkiye ile ilişkilerde “yeni bir çerçeve” arayışının hızlanacağı öngörülüyor.

 • TBMM’nin yeni başkanı Numan Kurtulmuş oldu

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 30'uncu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş oldu. TBMM Genel Kurulu’nda, 7 adayın yarıştığı ve gizli oyla yapılan seçimde Kurtulmuş üçüncü turda 321 oyla TBMM Başkanı seçildi. Milletvekili seçilen eski bakanlar ve yeni bakanlar Meclis’te yemin etti.

  Numan Kurtulmuş
 • yüksekdağ ve demirtaş

  AİHM'den Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için 'hak ihlali' kararı

  Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın başvurusunu karara bağlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni (AİHS) ihlal ettiğine hükmetti. "Hak ihlali" kararı sonrası HDP'den yapılan açıklamada yargı kararlarının uygulanmadığı ve suç işlendiği vurgulandı, "AİHM kararlarını uygulayın, başta Demirtaş ve Yüksekdağ olmak üzere rehin olan bütün arkadaşlarımızı serbest bırakın" denildi.

İngiltere, kilo verdiren iğneye onay vermeye hazırlanıyor

İngiltere, kilo verdiren iğneye onay vermeye hazırlanıyor

İngiltere, obezite kaynaklı hastalıkları azaltmak amacıyla kilo verdiren bir iğneye onay vermeye hazırlanıyor. Ancak uzmanlar iğneyle ilgili uyarıda bulunuyor.

 • Mehmet Şimşek ekonomide yeni bir sayfa açabilecek mi?

  Mehmet Şimşek “tam yetkili Hazine ve Maliye Bakanı” olarak göreve geldi. 2009-2015 yılları arasında Maliye Bakanı, 2015-2018 yılları arasında ise Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Mehmet Şimşek, kurumsal bağımsızlığa, bütçe disiplinine, ekonomik reformlara ve ortodoks politikalara olan inancı ile bilinen bir isim. Prof. Dr Selva Demiralp'in değerlendirmesi.

  erdoğan ve simsek
 • Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer

  ABD Kongresi borç tavanı anlaşmasını onayladı: Karar ne anlama geliyor?

  ABD Kongresi, ülkenin borçlanma limitini kaldıran anlaşmayı onayladı ve böylece dünyanın en büyük ekonomisi borçlarının temerrüde girmesi, günler öncesinde önlenmiş oldu.

Diablo 4

Diablo 4'te yeni karakter geliştirme seçenekleri her kesimi temsil edebiliyor mu?

Diablo serisini geliştiren şirket Blizzard, Diablo 4'te karakterler için her zamankinden daha fazla geliştirme ve özelleştirme seçeneği sunarak oyunu daha kapsayıcı bir hale getirmeye çalıştığını söylüyor. Bazıları bu gelişmeye olumlu bakarken bazı kişiler eleştiriyor. Peki Diablo 4'te yeni karakter geliştirme opsiyonları yeterince kapsayıcı mı?

Nadir görülen siyah damarlı beyaz kelebek türü.

İngiltere'de 100 yıl önce soyu tükendiği belirlenen kelebek türü, yeniden ortaya çıktı

Siyah damarlı beyaz kelebekler, İngiltere'de 100 yıl önce soyu tükenen türler listesine eklendi. Ancak Londra'nın yakınlarındaki çayırlarda bu nadir kelebek türüne şimdilerde yeniden rastlanabiliyor.

Spor

Galatasaray

Galatasaray şampiyonluk kupasını kaldırdı: Hezimet sezonundan zafere giden yolun öyküsü

Galatasaray, Süper Lig’in 36’ncı haftasında karşılaştığı Ankaragücü’nü deplasmanda 4-1 yenerek, elde ettiği 82 puanla bitime iki hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. Futbol yazarları, geçen sezonu 13'üncü olarak hezimetle bitiren Galatasaray'ın bu yılki başarı öyküsünü BBC Türkçe'den Burak Abatay'a anlattı.

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye